کارگاه ها و سمینارها

ترانسفرنس سایکوتیک

توضیحات کارگاه

در این سمینار بالینی شرح تئوری مختصری از رشد شخصیتی بیماران اسکیزوفرنیک از نقطه نظر مکتب کلاین داده میشود.

بخشهایی از جلسات روان درمانی بیمار سایکوتیک ارائه خواهد شد. در این ارائه به نیروهای دفاعی بیمار که ساختار سایکوتیک را نشان میدهد، توجه خاصی خواهد شد. آن گونه که در ترنسفرنس و کانترترنسفرنس تجربه میشوند، چه به صورت مستقیم بین درمانگر و بیمار و چه به صورت غیرمستقیم بین اعضای گروهِ سوپرویژن که مرتبط با شخصیت سایکوتیک بیمار میباشد.

این سمینار بالینی شروع کار با یک بیمار اسکیزوفرنیا را تشریح میکند، امید است که آغاز یک روند جدید برای کار با بیماران سایکوتیک در آینده باشد

مورد بالینی

توضیحات کارگاه

حافظه ام می گوید این کار را انجام داده ام ولی غرورم می گوید ممکن نیست… و حافظه تسلیم می شود

در این سمینار بالینی پس از بازگویی یک مورد بالینی،گفتمانی بین دکتر سهیلا کیانی سوپروایزر و دکتر امین صلحی معرفی کننده ی مورد بالینی، شکل خواهد گرفت تا در دیالوگی ضمن بررسی سایکو داینامیک بیمار به تفاوتهای میان وسواس و هیستری با مشارکت شرکت کنندگان پرداخته شود

ترانسفرنس نارسیسیستیک

توضیحات کارگاه

در این سمینار بالینی یک تشریح سایکوآنالیتیک از ساختار بیماران با خصوصیات نارسیسیستیک ارائه خواهد شد. در ادامه آن یک مورد بالینی درباره یک مریض نارسیسیستیک پرزنته می‌شود. در این کیس تاکید روی ترانسفرنس مریض و کانترترنسفرنس تراپیست میباشد. بنابراین هدف، ارتباط تئوری با عملکرد و درک بهتر این بیماران خواهد بود.
انتظار می رود که اظهارات شرکت کنندگان موقعیتی برای یادگیری بیشتر باشد.

اصول درمان اختلالات مرتبط با تروما

توضیحات کارگاه

کارگاه مقدماتی اصول درمان اختلالات مرتبط با تروما (تجزیه‌ای)
مدرس: دکتر علی فیروزابادی- روانپزشک- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز

نوزاد انسانی با ذخیره ای از صفات بالقوه در قالب کدهای وراثتی قدم به این دنیا می گذارد. محیطی که پس از ان پیرامون او شکل می گیرد تعیین کننده ان است که چه صفاتی و به چه شکل به منصه ظهور برسند.اکنون می دانیم که تظاهر و تجلی بیش از ۱۰۰۰ ژن در سه ماه اول تولد وابسته به تماس بدنی مناسب میان مادر و کودک است. انسان در سالهای ایندایی زندگی فاقد هویت یک پارچه و منسجم بالغانه است او از رفتارهای مجزا و منفصلی تشکیل شده که همانند قطعات یک پازل باید در طول زمان به یکدیگر ملحق شده تا تصویری یکپارچه و یگانه را شکل دهند. انچه به این یگانگی کمک می کند وجود محیطی است که قابل پیش بینی و با ثبات باشد. درست مانند زمانی که می دانیم قطعه بعدی پازل چه باید باشد.
محیط بی ثبات، غیرقابل پیش بینی و گاه متخاصم قطعاتی را وارد مجموعه پازل می کند که گویی به ان تعلق ندارند. نمی توان انها را در کنار قطعات دیگر جا داد و جفت و جور کردنشان ناممکن می شود. پس کودک بدون داشتن تصویری منسجم از خود قدم به این جهان می گذارد. تصور کودک از مراقبین خود ان است که مهربان، حمایت گر و قابل اتکا باشند اگر گاهی نیز اخم می کنند و توپ و تشری می زنند ان اندازه نیست که به این تصویر لطمه زیادی وارد شود اما زمانی که این مراقبین خود عامل ازار، تحقیر و سورفتار باشند تصویر مراقب با تصویر مرتکب در یک قاب نمی گنجند
این امر دفاع های روانی گوناگونی را در کودک دامن می زنند که یکی از مهمترین انها تجزیه است. درک کودک از خویشتن خود وابسته به تصویری است که از سوی والدین به او بازتابانیده می شود و اگر چنین تصویری فاقد انسجام باشد تصویر درونی کودک از خود نیز بخش بخش و از هم گسسته می شود
پدیده تجزیه که به نوعی به مفهوم کهن “هیستریا” در روانپزشکی پیوند می خورد یکی از پرمناقشه ترین مفاهیم در روانپزشکی است دیر زمانی از ان روزگاران که افراد مبتلا به اختلالات تجزیه ای را به جرم جادوگری و برای پاک کردن وجودشان از حلول ارواح خبیثه بر تلی از هیزم می سوزاندند نمی گذرد و هنوز در گوشه و کنار جهان در قرن بیست و یکم برای درمان این افراد به جن گیری متوسل می شوند.
روانپزشکی نیز نگاهی توام با شکاکیت و بدیینی نسبت به گزارشهایی داشته که در مورد تجربه اسیبهای شدید از سوی بیماران نقل می شوند اما از دهه ۸۰ به این سو این نگاه در پرتو مطالعات گسترده ای که انجام شدند رنگ و بویی واقع بینانه تر به خود گرفته اند.اکنون می دانیم که در کشوری مانند امریکا نصف پسرها و یک سوم دخترها تا پیش از رسیدن به سن بلوغ در معرض خشونت های شدید قرار می گیرند و میزان قرار گرفتن در معرض سو رفتار جنسی پیش از ۱۸ سالگی ۳۸ درصد است جنبه تراژیک ماجرا ان است که بیشتر این بدرفتاری ها از سوی مراقبین کودک و در خانه رخ می دهد.
اول بار در سالهای انتهایی قرن نوزدهم بود که توجه بنیانگزار روانکاوی زیگموند فروید به گزارشهایی که بیمارانش از سورفتارهای تجربه شده در زمان کودکی می دادند جلب شد. حجم این خاطرات آنچنان بود که باورکردنی نمی نمود. به عنوان یک واکنش دفاعی و شاید به منظور نجات کودک نوپای روانکاوی از زیر بار انتقادات تمسخرامیز روانپزشکان، فروید به یک عقب نشینی بزرگ دست زد و پس از چندی چنین گفت که چنین داستانهایی بیشتر از ذهن کودک و تخیلات و تمایلات او منشا می گیرند تا انکه ردپایی در واقعیت داشته باشند.
از ان پس توجه روانکاوی متوجه دنیای درونی کودک و “ابژه”های متجلی شده در ان جلب شد. اما در همان زمان برخی از شاگردان هوشمند او مانند شاندور فرنتزی نکته را دریافته و با وفاداری به دیدگاه اولیه استاد بیان کردند که شیوع اسیبهای کودکی بسیار بیشتر از ان است که در ابتدای امر به نظر می اید
بسیاری از اختلالاتی که روانپزشکان و روانشناسان در کار بالینی خود با آنها روبرو می شوند و با توجه به نگاه محدود و توصیفی طبقه بندی انجمن روانپزشکی امریکا DSM چاره ای جز قرار دادنشان در یک مقوله تشخیصی کلاسیک ندارند، برخاسته از آسیب‌هایی هستند که در قالب یک سندرم خود را نشان می‌دهند. بر این مبنا می توان چنین گفت که زیر مجموعه ای از بسیاری از اختلالات روانپزشکی چون اختلال وسواسی اسکیزوفرنیا اختلالات خوردن ، جسمی سازی یا شخصیت مرزی را می توان در چارچوب اختلالات تجزیه ای مرتبط با آسیب توصیف کرد.

در این کارگاه تلاش بر این است که شرکت‌کنندگان با اصول اولیه تشخیصی و درمانی در این بیماران آشنا شوند با این هدف که از زدن برچسب‌های غیرضروری تشخیصی که گاه آسیب مضاعفی را به فرد تحمیل می‌کنند اجتناب شود و درمانگران بتوانند آنچه را که بیمار به آن نیاز دارد به وی ارایه کنند

هدف کلی:
آشنایی شرکت کنندگان با اصول اساسی روش سه مرحله ای درمان اختلالات مرتبط با تروما

عناوین فرعی:
آشنایی با تاریخچه اختلالات مرتبط با اسیب
نگاه اولیه روانکاوی به تروما و آسیب
دست کشیدن از فرضیه اغوا از سوی فروید و دلایل آن
پیر ژانه و سهمی که در درک امروزین ما از تجزیه دارد
طبقه بندی اختلالات تجزیه ای در DSM و مشکلات آن
آسیب و خاطره ( قابل اعتماد بودن حافظه مرتبط با آسیب)
مرحله اول درمان: اعتماد و امنیت
مرحله دوم: کار با خاطرات
مرحله سوم: بازگشت به زندگی

ارتباط درون گروهی گروه های بزرگ و سازمان ها

توضیحات کارگاه

مدرس: هادی رحیمی دانش

در این کارگاه عملی و تجربی به ایجاد ،تکامل و فروپاشی گروه ها پرداخته می شود.

انسانها هنگامی تشکیل گروه می دهند که:

با یکدیگر هماهنگ شوند

آگاهی شان در مورد روابط مشترک تکامل پیدا کرده باشد.

هدف و ماموریت مشترک داشته باشند

عوامل و نیروهای مختلفی در شکل گیری گروهها نقش دارند.
نگرش پایه این کارگاه بر اساس سیستم تئوری و تئوری روانکاوی سنت تاویستاک می باشد.بر اساس این تئوری هنگامی جمعی از افراد به گروه بدل میشوند که به صورت یک سیستم واحد عمل کنند.
این سیستم فراتر از جمع صرف افراد تشکیل دهنده آن می باشد و هدف اولیه آن،بقای خود گروه است.
هرچند که این هدف در خیلی از مواقع به وسیله افراد گروه مخفی می شود.

سمینار بالینی (معرفی مورد بالینی)

توضیحات کارگاه

مفهوم ظرف و مظروف (container-contained) که ویلفرد بیون آن را شرح و گسترش داد (۱۹۵۹, ۱۹۶۲a, 1962b) در چهل سال گذشته نفوذ عمیقی در اندیشه‌های روانکاوی داشته است. او در فرمول‌بندیِ خود، از مفهوم همانندسازیِ فرافکن به عنوان یک الگوی تفکر و ارتباط در سیستم پیش‌ذهنی استفاده کرد. نخستین استفاده‌ی بیون از این مفهوم در مقاله‌های معروف به اسکیزوفرنی او (۱۹۵۶-۱۹۵۷) ظاهر شد که در آن‌ها بخش‌های بیرون‌رانده‌ی شخصیت، امکانِ محدودسازی (یا در بند کشیدنِ) چیزهایی را که شخصیت از آن‌ها متنفر است فراهم می‌کنند، که در واقع همان آگاهی از واقعیت باشد. آگاهی از واقعیت نوزاد را مجبور می‌کند تا با فروپاشی تصورِ همه‌توانیِ خود مواجه شود و نیز با این واقعیت دردناک مواجه شود که پر از ترس و خودآزاری (یا سادیسم) است. بیون در مقاله‌ی «حمله به پیوندها» (۱۹۵۹) تغییر هوشمندانه‌ای در بحث خود صورت داد و بر اساس رابطه‌ی مادر و نوزاد الگوی تازه‌ای ساخت. او مادری را تصور کرد که قادر بود با ظرفیت خود برای «خواب دیدنِ» بچه، یعنی ظرفیتی برای رویابینی همراه با بچه، به ترس نوزاد از مرگ پاسخ دهد. بیون بر این گمان بود که صرفاً حضور جسمانیِ مادر و تلاش‌های او برای ارضای نیازهای جسمانیِ کودک برای کودک کافی نیست. بلکه در واقع کیفیت این حضور بود که به نوزاد کمک می‌کرد تا رشد کند و تفکر را بیاموزد. از دید بیون، فقط مادری با احساسات قوی که می‌تواند به اندازه کافی همانندسازی فرافکنِ نوزاد را در ظرف خود نگه دارد و با آن در آرامش باقی بماند، قادر به انتقال معنای آن به نوزاد و از بین بردن ترس‌های اوست. مفهوم ظرف و مظروف از آغاز زندگی وجود دارد و موجب رشد عاطفی (یا هیجانی) هم در ظرف و هم در مظروف می‌شود. با وام‌گیری از مفهوم reticulumمتعلق به الیوت ژاک (۱۹۶۰)روانکاو کانادایی، بیون (۱۹۶۲) الگویی پیچیده برای یک فرایند درهم تنیده و چندلایه ارائه می‌کند که در آن ظرف هر چه ظرفیت بیشتری در خود جای می‌دهد، امکان رشد برای هر دو ظرف و مظروف نیز بیشتر می‌شود؛ و در نتیجه فرصت برای آموختن از تجربه برای هر دو فراهم می‌شود. بیون این مفهوم را در نوشته‌های بعدی خود (۱۹۷۰) گسترش داد و نظریه‌ی تفکر خود را به دقیق‌ترین شکل شرح داد. «عمیق‌ترین و رمزآلودترین معماهای زندگی انسان در این نظریه بررسی شده‌اند.” (سندلر، ۲۰۰۵)

در این سمینار کلینیکی با روایت بخش‌هایی از جلسات روان‌درمانی یک بیمار، تلاش می‌شود مفاهیم ذکر شده در بالا شرح داده شده و درک عمیق‌تری از نظریات ویلفرد بیون صورت پذیرد. مشارکت حضار فرصتی مغتنم و «ظرفیت‌ساز» برای یادگیری خواهد بود.

خشونت پنهان در روابط همسران

توضیحات کارگاه

ای با من و پنهان چو دل
خشونت پنهان در روابط همسران
مدرس: دکتر سامرند سلیمی

بسیاری از همسران ایرانی خشونت آشکار کلامی و فیزیکی را کنار گذاشته اند . اما شکل های پنهان خشونت علیه همسر یا پارتنر همچنان وجود دارند .

برای نمونه وقتی یک مرد از دادن هر گونه اطلاعات به همسرش درباره درامدش خودداری می کند ، و یا وقتی یک زن پس از هر بار سر زدن متعارف مرد به خانواده پدری اش برای یکی دو روز ابرو در هم می کشد، در واقع دارند علیه هم خشونت پنهان می کنند .

این کارگاه به مصادیق خشونت پنهان درروابط همسران و پارتنرها می پردازد .

روان درمانی معطوف به انتقال در بیماران خودشیفته

توضیحات کارگاه

مدرسان: دکتر فرزین رضاعی- دکتر نسیم نکویی

اختلال شخصیت خودشیفته اختلالی شایع است و میزان هم ابتلایی آن با سایر اختلالات روانپزشکی بالاست.
این اختلال تظاهرات مختلفی دارد که فقط یکی از این تظاهرات در سیستم طبقه بندی انجمن روانپزشکی آمریکا قید شده است. در بخش سومDSM-5 در قسمت مدل جایگزین طبقه بندی اختلالات شخصیت در مورد اختلال شخصیت خودشیفته به اختلال هویت اشاره شده است و این با نظریه” کرنبرگ” در مورد این اختلال مطابقت دارد.
بر اساس
نظریه کرنبرگ “اختلال شخصیت خودشیفته” بخشی از طیف سازمان شخصیتی مرزی است که در آن پاتولوژی اصلی دونیم شدن بازنمود خود به خود تحقیرشده و خود گراندیوز است.
برهمین اساس کرنبرگ و همکارانش در موسسه اختلال شخصیت دانشگاه کلمبیا و کالج کورنل نیویورک برای روان درمانی اختلال شخصیت خودشیفته تعدیلاتی را در روان درمانی معطوف به انتقال اعمال نموده اند و این مدل تعدیل شده را به عنوان یک رویکرد روانپویشی در درمان این افراد پیشنهاد داده اند.
در این کارگاه ۳ ساعته ابتدا “مطالب تئوریک” مربوط به TFP در اختلال شخصیت خودشیفته ارائه می شود و سپس با “ارائه گزارش بالینی” از موارد مبتلا به این اختلال که تحت درمان TFPقرار دارند وهمچنین “ایفای نقش ” مطالب نظری تبیین خواهد شد.

رواندرمانی داینامیک آسیب های شخصیت سطح بالا (DPHP)

توضیحات کارگاه

رواندرمانی داینامیک آسیب های شخصیت سطح بالا (DPHP): کاربرد بالینی نظریه روابط ابژه معاصر کرنبرگ
مدرسان: دکتر شیما شکیبا, دکتر سپیده فیروزی

دکتر شکیبا:
روان درمانی داینامیک برای آسیب های شخصیت سطح بالا (DPHP)، مبتنی بر نظریه روابط ابژه معاصر، با تمرکز روی روابط ابژه درونی به روش هایی می پردازد که زندگی روانشناختی سوژه براساس الگوهای روابط درونی شده ایی سازماندهی می یابد. DPHP با افزایش یکپارچگی روابط ابژه متعارض به کاهش انعطاف ناپذیری شخصیت در حوزه های مشخصی از عملکرد و فراهم آوردن چارچوب درمانی مناسب کمک می کند. این درمان، جدیدترین دستاورد روان درمانی متمرکز بر انتقال (TFP) برای اختلال شخصیت مرزی است که مهم ترین مشخصه آنها آشفتگی هویت بود. براساس نظریه کرنبرگ، آسیب های شخصیت سطح بالا، بیماران واجد سازمان یافتگی شخصیت نوروتیک و مرزی سطح بالاتر را شامل می شود که همگی موارد فوق به شرح زیر در این کارگاه بررسی خواهند شد:

نظریه پایه و همچنین عناصر اساسی DPHP

استراتژی های DPHP

تکنیک های DPHP

تاکتیک های DPHP

ارزیابی بیمار و طرح درمان افتراقی

مصاحبه ساختاریافته سازمان یافتگی شخصیت STIPO

مبحث DPHP در انستیتو اختلالات شخصیت دانشکده پزشکی سانفورد ویل کورنل نیویورک توسط دکتر کرنبرگ و تیم همکارش تدوین شده و در این کارگاه من و همکارم شانس آن را داریم که کاربرد بالینی یکی از متداول ترین رواندرمانی های تحلیلی حال حاضر را با شما به اشتراک بگذاریم.

رویکردهای تحلیلی: بحث در مورد یک جلسه روانکاوی

توضیحات کارگاه

سمینار بالینی
( برگزار کننده: انستیتو روانکاوی تهران )
رویکردهای تحلیلی: بحث در مورد یک جلسه روانکاوی
دکتر تورج مرادی

در این سمینار بالینی یک جلسه روانکاوی از دیدگاه های مختلف مورد بحث قرار خواهد گرفت.
پس از ارائه یک جلسه روانکاوی, دکتر تورج مرادی از دیدگاه self psychology, دکتر گهر همایونپور از دیدگاه کلاسیک و معاصر فرویدی, دکتر حسین اعتضادی از دیدگاه developmental psychoanalysis , دکتر ادوارد نرسیسیان از دیدگاه post freudian و دکتر فرد بوش از منظر ego psychology به بحث در مورد یک جلسه روانکاوی خواهند پرداخت.

هدف این سمینار بالینی آشنایی قابل لمس با رویکرد ها و جواب به سوالات تکنیکی و نظری حاضرین خواهد بود.

Come Along with Christopher Bollas

توضیحات کارگاه

Constructive and Destructive Sides of Human Being: Come Along with Christopher Bollas

مدرسان: دکتر محمود دهقانی ,دکتر شهاب شیرخدا

کریستوفر بولاس روانکاویی است که خلاقیت و نبوغ او مملو از مفاهیمی بسیار نو و خلاقانه می باشد، هر چند کریستوفر بولاس روانکاویی بین المللی و بسیار شناخته شده می باشد ولی در کشور ما، نبوغ خلاقانه این روانکاو بسیار ناشناخته باقی مانده است. کریستوفر بولاس با نگاهی متفاوت بخش های ناخودآگاه سازنده روان را برجسته می سازد و فرایندهای ناخودآگاه را در رشد و تحول انسان در مرکز نظریه روانکاوی قرار می دهد، بولاس روانکاوی است که در منشور نگاه خلاق او بخش های سازنده و مخرب روان بشری متبلور گردیده است، امید، عاملیت و میل به سازندگی تجربه شایع اغلب افرادی است که نوشته های بولاس را می خوانند. آشنایی با اندیشه های روانکاوی چون کریستوفر بولاس پنجره ای با نمایی حیرت انگیز از روان بشری برای ما فراهم می کند، پنجره ای که او عمدتا بر پایه روانکاوان مستقل بریتانیایی بنا می کند تا نور انعکاس یافته از نگاه او، افقی گسترده تر و عمیق تری از روانکاوی را برای ما روشن نماید

چالشهای تشخیصی و درمانی بییماران پدوفیلیک

توضیحات کارگاه

مدرسان:دکتر مهین گلبندی،دکتر فیروزه ریسی،دکتر آزاده مظاهری

دانش در مورد فریب دادن درک وتشخیص مجرمان جنسی را برای درمانگر اسان تر کرده و احتمال خطای تشخیص و درمان را کم تر می سازد.
یکی از روش های این افراد برای انجام جرم خود ، فریب قربانی است و پس از وقوع جرم و فاش شدن سعی در فریب درمانگر دارند.
شناخت زیربنای این اختلال شخصیت ها و ساختار داینامیکی آن برای روان درمانگر ضروری است و لازم است که نحوه کار بالینی با این افراد را بداند.
اهداف: آشنایی با فرایند deception در مجرمان جنسی ،تشخیص و درمان این افراد

Whose aggression am I feeling? Whose fearful thoughts am I thinking

توضیحات کارگاه

Whose aggression am I feeling? Whose fearful thoughts am I thinking? Whose love experience am I experiencing? Mine? Yours? Their? Group’s? Does it matter?

Dr Shahin Sakhi:

I am proposing to direct an experiential learning of here and now experience workshop to study the effects of group dynamics and group relations on the way we feel, think, and survive in social relations. This methodology is based on Wilfred Bion’s analytic work with groups: small and large study groups are formed and participants learn from expression of their here and now experience while thinking about the theme of the congress and why they have attended this congress.

When any group is under stress and members feel the pressure of group dynamics, the group recruits its members to make subgroups to interact with each other in order to manage the group’s stress and survive. Members are conscious about what they want for themselves and their identified sub-group, however, they are not conscious about their participation in survival of the group as a whole. It is during stressful times that fear of loss, failure, death, mortality, and desire to gain power, be immortal, be aggressive, or violent, or escape, or become invisible are experienced by some or all group members at different times of group life. These occur automatically as well as reactions to those feelings. Members are authorized and gain power to act on behalf of a sub-group they identify with. However, as long as the member is caught in the automaticity of the group dynamics, he or she might be involved in a change other than the intended change. The challenge is to be able to express the here and now feelings, thoughts, and experiences instead of acting on them in order to discover better and more peaceful ways to manage one’s stress, hence contribute to management of the group’s stress.

The benefit of sharing a here and now experience in a group format, which I call free association of the group as-a-whole, is manifolds.

Learning Objectives:

۱) Experiential learning of different ways that tension in the group is distributed and influences members’ behavior.
۲) Group projects its desire and fear into its members in variety of forms based on members’ valence to receive certain projection at any moment.
۳) Learn to balance power and authority within self through taking appropriate roles in a group to stay on task, which is to study here and now feelings, thoughts, and experiences in group relations context.
۴) To better contain overwhelming feelings and emotions through putting them in words and sharing their here and now experience.
۵) Members learn that what is shared as information about the dynamics of this particular group is also reflective of social relations at large.

ارزیابی بیماران برای رواندرمانی تحلیلی و فرمولیشن با رویکرد رابطه با ابژه – کلاینین

توضیحات کارگاه

ارزیابی بیماران برای رواندرمانی تحلیلی و فرمولیشن با رویکرد رابطه با ابژه – کلاینین

یکی از فعالیتهای بسیار مهم در حوزه رواندرمانی تحلیلی ارجاع تخصیص درست و مناسب برای رواندرمانیهای روانکاوانه یا روانکاویست.

بسیار مهمست که مراقب بلندپروازیهای حرفه ای خود باشیم که گاهی این تصور را می پرورانند که درمان تحلیلی برای تمام افراد باهوش و تحصیلکرده که شکایات نوروتیک دارند و نیز پول کافی و زمان مورد نیاز را در اختیار دارند مفید است. مهمست بدانیم که روانکاوی و رواندرمانیهای تحلیلی فقط برای بخشی از این افراد کار میکند.
تعدادی هم بعلت ضعف ایگو و ناتوانی در تفکر انتزاعی (علیرغم دستاوردهای چشمگیر دانشگاهی) قادر به تجربه خودآگاه شدن ناخودآگاه که جزء لاینفک تمام درمانهای تحلیلی است نخواهند بود. اجرای درمان در این افراد نه تنها سودی ندارد بلکه سبب پیچیده تر شدن دفاع های نوروتیک و شاید تثبیت آن در سراسر زندگی میشود.

بخش مهم دیگر درمانهای تحلیلی و روانکاوی چگونگی صورت بندی (فرمولاسیون) مسائل و شکایات و بستر شخصیتی بیمارانمان است که نقش بسیار مهمی در انسجام ذهنی، استفاده از دانش تئوریک و فهم عمیقتر بیمار و طراحی درمان دارد.
در این برنامه تلاش خواهم کرد محورهای اصلی ارزیابی را با ذکر موارد بالینی مرور کنم. و سپس یک مورد صورت بندی در ارزیابی را با شرکت کنندگان کارگاه کار کنیم.

داشتن تجربه ارزیابی یا انتخاب بیمار برای کار تحلیلی و روانکاوی پیش نیاز استفاده بهتر از این کارگاه است.

برای بهره مندی بیشتر از زمان اکیدا توصیه میگردد قبل از شرکت در کارگاه مقاله پروفسور هینشلوود در این زمینه مطالعه گردد.